تعاریف زیادی برای آلودگی هوا بیان شده است ولی به طور کلی می توان گفت آلودگي هوا عبارت است از وجود هر نوع ماده آلاينده اعم از جامد، مايع، گاز و يا تشعشع پرتوزا و غير پرتوزا در هوا به مقدار و در مدت زماني كه كيفيت زندگي را براي انسان و ديگر جانداران به خطر اندازد و يا به آثار باستاني يا اموال خسارت وارد آورد.

آلاینده های مهم هوا شامل منواکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، اکسیدهای گوگرد، ذرات معلق، ترکیبات آلی فرار و ... که از منابع مختلفی نشات می گیرند.

برای هریک از این آلاینده ها با توجه به فرآیند تولیدی که دارند راه حل هایی جهت کنترل و حذف وجود دارد.

منابع آلودگی هوا در یک دسته بندی کلی به دو دسته منابع ثابت و منابع متحرک تقسیم می شوند. منابع متحرک مانند اتومبیل ها، قطارها، کشتی ها و هواپیماها هستند و منابع ثابت شامل دودکش کارخانه ها، نیروگاها و صنایع می شوند.

با توجه به نقش صنایع در آلودگی هوا می بایست جهت کنترل و کاهش این منابع آلاینده هوا اقداماتی صورت گیرد. از آنجا که نوع و مقدار آلاینده در هر صنعت با صنعت دیگر متفاوت است لذا راهکارهای کنترل آلودگی هوا نیز برای آنها متفاوت خواهد بود.

تیم طراحی ما پروژه های مختلفی را در این زمینه اجرا کرده است.

برخی از تجهیزات کنترل آلودگی هوا در صنایع عبارتند از:

  1. بگ فیلتر (Bagfilter):

بگ فیلتر یا غبار گیر کیسه ای از جمله تجهیزاتی است که برای جمع آوری ذرات گرد و غبار تولیدی یک فرآیند صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله صنایعی که از بگ فیلتر استفاده می کنند می توان به صنایع سیمان، صنایع معدنی مانند کارخانجات ذوب مس، سرب، فولاد، تولید پودرهای میکرونیزه، تولید کاشی، آسفالت سازی و هر روند تولیدی که در خروجی دارای ذرات معلق باشد.

 

بگ فیلترها با کمک فن مکنده هوا را وارد محفظه کیسه ها کرده و بوسیله کیسه های مانع از عبور ذرات معلق به خارج می شوند. ذرات جمع شده بر روی کیسه ها به وسیله پالس هایی از هوای فشرده تمیز شده و جمع آوری می گردند.

بگ فیلتر ها با توجه به حجم هوای ورودی، اندازه و جنس ذرات طراحی و ساخته می شوند.

  1. سیکلون (Cyclone):

برای حذف ذرات معلق از فاز گاز یا هوا، سیکلون یکی از گزینه های مناسب و با هزینه کم می باشد. در سیکلون جریان هوای دارای ذرات معلق وارد محفظه مخروطی شکل می شود، با توجه به اختلاف جرم بخش جامد و گاز، نیروی اینرسی وارد شده به بخش جامد و ذرات بیشتر بوده و همین نیرو باعث سقوط جامد به پایین و رفتن گاز به بالا می شود.

  1. اسکرابر (Scrubber):

اسکرابرها از آن دسته از تجهیزات کنترل آلودگی هوا هستند که قادر به حذف ذرات و یا گازها از اگزوز خروجی صنایع می باشند. در اسکرابرهای سنتی از مایع جهت حذف آلاینده های ناخواسته از جریان هوا استفاده می کنند. اسکرابرها از ابزارهای اصلی و اساسی جهت حذف آلاینده های گازی به خصوص گازهای اسیدی هستند. اسکرابرها دارای چندین نوع از جمله اسکرابرهای تر و خشک هستند.

 

گازهای حاصل از احتراق سوخت های فسیلی ممکن است دارای ذرات و ترکیبات مضر برای محیط زیست باشند که اسکرابرها توانایی حذف آنها را دارا هستند

 

  1. بیواسکرابر (BioScrubber):

تصفیه بیولوژیکی یکی از روش‌های کنترل ترکیبات‌آلی‌فرار و ترکیبات بودار در جریان هوا می‌باشد. در این روش، راکتورهای بیولوژیکی با فاز گاز از واکنش‌های متابولیکی بیولوژیکی برای تصفیه آلاینده‌های هوا استفاده می‌کنند. آلاینده‌ها از فاز گاز وارد فاز مایع شده و سپس توسط میکروارگانیزم‌ها مورد تجزیه قرار می‌گیرند. طی واکنش‌های اکسیداسیون و گاهی واکنش‌های احیاء، آلاینده‌های موجود به دی‌اکسیدکربن، آب، توده سلولی و مواد غیرآلی نظیر نیترات و سولفات تبدیل می‌شوند. آلاینده‌های هوا شامل بخارات آلی و یا غیرآلی می‌باشند که به‌ عنوان منبع انرژی و گاهی منبع کربن برای رشد میکروارگانیزم‌های موجود در بستر مورد استفاده قرار می‌گیرند. جمعیت میکروبی موجود در بستر ممکن است شامل یک گونه غالب یا گونه‌های مختلفی باشد که نوع خاصی از آلاینده‌ها را تجزیه می‌کنند. میکروارگانیزم‌های موجود در این سیستم در فعل و انفعالات اکولوژیکی معمول در جمعیت‌های میکروبی نظیر شکارچی بودن، انگل بودن و غیره نیز وارد می‌شوند. چنین روابطی جهت حفظ تعادل جمعیت میکروبی در سیستم لازم‌ می‌باشد.

 

  1. سوزاننده حرارتی و کاتالیستی:

سوزاندن كاتاليزوري و حرارتی فرآيند گسترده‌‌اي براي كنترل گازهاي آلي است. سوزاندن حرارتی احتراق آلاينده‌‌ها در دماي 1400-700 درجه سلسیوس است و سوزاندن كاتاليزوري احتراق را در مجاورت كاتاليزورهايي نظير پلاتينيوم، پالاديوم و روبيديوم به 700-300 درجه سلسیوس مي‌‌رساند.

 

در صورت نیاز به مشاوره در این زمینه با ما تماس بگیرید.